Bulgaristan Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

 • Ankara
 • Antalya
 • İzmir
 • İstanbul
 • Gaziantep

Bulgaristan Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Bulgaristan Aile Ziyareti vizesi

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Bulgaristan Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi

Bulgaristan Ziyaret vizesi, kısa süreli C tipi Bulgaristan vizesi kategorisinde bulunmaktadır. Bulgaristan Konsolosluğu’na Aile Ziyaret Vizesi için yapılan başvurularda Bulgaristan Yabancılar Şubesi’nden alınmış onaylı davetiyenin gerekli birimlere ulaştırması şarttır. Bu belgede davet eden tarafın ve davet edilen tarafın bütün iletişim bilgileri eksiksiz bir biçimde bulunmalıdır.

Bulgaristan Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Bulgaristan aile birleşimi vize başvurusunda bulunacak olan kişiler birçok evrakı dikkatlice hazırlayarak başvuru esnasında gerekli birimlere iletmelidir. Bulgaristan vizesi evrakları detaylı bir biçimde hazırlanırsa başvurunun olumsuz yanıt alma ihtimalini azaltacaktır. Aile ve arkadaş ziyareti amaçlı Bulgaristan vize başvurusu için gerekli evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Davet Mektubu: Bulgaristan’da gerekli makamlar tarafından ülkeye gelmek isteyen kişi adına bir davet belgesi hazırlanmalı ve o belgenin vize başvurusu yapılırken sunulması gerekir. Bu davetiye, Bulgaristan Yabancılar Şube tarafından onaylı olmalı ve davet edilen vize başvurusu yapılan kişinin bilgileri eksiksiz olarak belgede yazılı olmalıdır. Başvuru yapan kişi gerçekleştireceği seyahat sırasında davet belgesini muhakkak yanında bulundurmalıdır. Bu belge sadece başvuru sürecinde değil bütün seyahat boyunca kişinin yanında olmalıdır.
 2. Pasaport: Yapılacak olan seyahatin dönüşü sonrasında da en az 6 ay geçerliliği olan pasaport ile başvuru yapılmalıdır. Pasaportun güncel ve hasarsız olması gereklidir.
 3. Kişinin Mesleki Durumunu Gösteren Evraklar: E- devlet üzerinden kişinin çalışan, işveren, emekli, öğrenci veya ev hanım gibi meslek gruplarından hangisine dahil olduğunu gösteren evrak alınmalıdır. Kişinin durumuna uygun olarak gerekli evrakların hazırlanması şarttır.
 4. Kişinin Çalıştığı Şirkete Ait Evrakları: Bu vize tipine başvuruda bulunacak olan kişi, çalıştığı firmaya ait olan belgeleri detaylıca hazırlayıp konsolosluk birimine sunmalıdır.
 5. Kişinin Maddi Durumuna Dair Evraklar: Vize başvurusu yapan kişinin, maddi durumunun herhangi bir aksilikte onu geçindirmeye yeteceğini kanıtlayan evrakları sunması gereklidir.
 6. Muvafakatname: 18 yaşından küçük kişilerle birlikte seyahat edilecekse bu kişin anne veya babası tarafından imzalanmış olan belgenin gerekli mercilere iletilmesi gerekir.

Bulgaristan Ziyaret Vizesi Başvuruları Nereden Yapılır?

Bulgaristan ziyaret vize başvuruları, konsolosluk tarafından belirlenen outsource edilmiş kurum ve outsource edilmiş veri toplama birimleri yardımıyla yürütülür. Ziyaret vizesi almak isteyen kişiler başvuru sürecini bu kurumlar aracılığıyla tamamlanabilir. Bütün yurtdışı seyahatleri için zorunlu olan ve Bulgaristan’da geçerli olması gereken seyahat sağlık sigortaları da bu aracı kurum vasıtasıyla temin edilebilir. Aile veya arkadaş ziyareti vize başvuruları kısa süreli Bulgaristan vize türlerinden biridir.

Bu vize türüne başvuran kişiler, ziyaret vizesi işlemlerini tamamlayabilmek için mutlaka Bulgaristan’daki yakınlarından gelecek bir davetiyeye sahip olmalıdır. Bu davetiye sahip olamayan kişiler veya davetiyesinde bir hata bulunan kişilerin ziyaret vizesi başvurusu hiçbir kurum tarafından kabul edilmez. Yeşil Pasaport Bulgaristan seyahati yapılacaksa vize alınmasına gerek yoktur.

Bulgaristan Ziyaret Vizesi Ücreti

Bulgaristan’a yapılacak olan tüm seyahatler için her başvuru sahibinin durumlarına uygun olarak evraklar hazırlaması ve gerekli vize ücretlerini ödemesi şarttır. Vize Ücretleri Bulgaristan seyahati için ödenmezse kişilerin başvurusu değerlendirmeye alınmaz. Yapılan başvurularda alınan vize ücreti konsolosluk harcı, konsolosluk birimlerine oursource edilen aracı firmanı ücreti ile ek hizmet bedellerini kapsar. Ziyaret vizesi için başvuru yapan kişiler, başvuru merkezi aracılığıyla yapılacak olan işlemlerde toplu bir ücret öder. Bu ücretlerin içeriği dönemsel olarak değişse de ödenecek olan fiyat kabaca şu şekilde hesaplanabilir:

 1. Konsolosluk işlemleri için verilen standart vize harç bedeli 60€,
 2. Vize başvurusu yapılacak olan merkezin ücreti 25€,
 3. Ziyaret vize başvuruları için istenen Bulgaristan’a özgü seyahat sağlık sigorta bedelleri kalınacak zamana göre farklılık göstermektedir. 3 aylık ikamet için ortalama olarak 30€, 1 yıllık kalış süresi için ödenecek olan ücret 60€’dur. Seyahat sağlık sigortasının alınması başvuru yapılan aracı kurumlar veya acenteler yoluyla tamamlanabilmektedir.
 4. Pasaport, başvuru formu ve vize belgelerinde bulunması gereken fotoğraf için 25 TL,
 5. Vize başvuru formunun doldurulması 7€,
 6. SMS bilgilendirme hizmeti 1€,
 7. Sayfa başı fotokopi ücreti 1 TL,
 8. Süreç boyunca gerekli olan kurye hizmeti için 10€,
 9. Sıra beklememek isteyen kişiler VIP odalarında vize işlemlerini tamamlayabilir. Bu ayrıcalıklı süreç için gereken VIP hizmet bedelinin ücreti 50€’dur. Alınan bu ücretler hizmet alınan aracı kurumların politikalarına bağlı olarak değişkenlik gösterir.
 10. Ermenistan, Azerbaycan, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Gürcistan, Moldova, Karadağ, Ukrayna ve Rusya vatandaşlardan istenen ziyaret vizesi ücreti 35 Euro’dur. Türkiye’de ikamet eden bu kişiler kendi ülkelerindeki Bulgar diplomatik temsilciliğinden bulunmayan kişiler ise en yakın ülkedeki Bulgar temsilciliğinden vize için başvuru yapabilir. Eğer bu kişilerin ülkelerinde diplomatik temsilcilik yoksa başvuru yapacağı ülke için oturma izni şartı aranmamaktadır. Sırbistan ve Makedonya vatandaşları vize başvurusu yaptıklarında konsolosluk harç bedeli ödemeden yalnızca hizmet ve servis bedeli ödemekle yükümlüdürler.

Asla unutulmaması gereken nokta vize ücreti yatırılmayan ya da eksik yatırılan başvurular işleme alınmaz. Ziyaret vize başvuruları, yetkili vize başvuru merkezi aracılığıyla yapılabilir. Her başvurudan konsolosluk harcı ve hizmet bedeli alınır.

Bulgaristan Ziyaret Vizesi Başvurularının Sonuçlanma Süresi

Kısa süreli vize olan Bulgaristan C vizeleri, herhangi bir aksaklık yaşanmadığında 10 iş günü içinde sonuçlandırılır. Bu süre konsolosluklara bağlı olarak uzayabilir veya daha da kısa sürebilir. Başvuru sahipleri yapacakları seyahatten önce en erken 3 ay süre ile; en geç ise 15 gün öncesinden başvuru yapma hakkına sahiptir. Yapılacak olan seyahatin 3 ay öncesindeki bir sürede vize başvurusu yapılırsa alınacak cevap olumsuz olacaktır.

Ziyaret vizesi için yapılan başvuruların sonuçlanma süresi başvuru yapılan konsolosluk vize bölümünün yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Başvuru yapılırken Bulgaristan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti’nin resmî tatillerinin varlığına, yaz tatilleri gibi etmenler göz önünde bulundurulmalıdır. Vize başvuruları için gerekli değerlendirmeleri yapabilecek tek merci Bulgaristan Konsolosluklarıdır.

Her konsolosluğun yetki bölgesi farklıdır. Ziyaret vizesi almak için başvuru yapılan aracı kurumların vize başvurusunun sonuçlanma süresinde ve verilen sonucunda herhangi bir yetkisi ve müdahalesi olamaz.

Bulgaristan Ziyaret Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalı?

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar arasında en önemlisi vize başvuru formudur. Başvuru formları kişilerin seyahat amaçlarını açıklayan ve başvuran kişinin kişisel bilgilerini ilgili birimlere sunduğu resmi nitelikle evraklardır. Başvuru yapan kişiler seyahat amacına uygun olarak formu titizlikle doldurmalıdır; formda yapılan en ufak bir hata vizenin reddedilmesine yol açar.

Ziyaret vizesi başvuru değerlendirmeleri konsolosluk birimlerince başvuru formu dikkate alınarak yapılır; kişilerin bu formları seyahat amaçlarına uygun bir biçimde hazırlaması şarttır. Ziyaret amaçlı vizelerde en fazla dikkat edilmesi gereken unsur davet eden kişinin iletişim ve adres bilgilerinin başvuru formunda gerekli bölümlerinde eksiksiz olarak ve yanlış anlaşılmaya yer bırakmayacak şekilde hazırlanmasıdır.

Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi Başvurularının Reddedilmesi

Bulgaristan’a yapılacak olan ziyaret amaçlı seyahatler için başvuru sahiplerinin gerekli tüm vize koşullarını titizlikle yerine getirmesi şarttır. Vize İşlemleri Bulgaristan seyahati için eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. Aile veya arkadaş ziyareti amaçlı yapılan başvurulara olumsuz dönüt verilmesinin en büyük nedeni, davet mektubunun yanlış bir biçimde hazırlanmasıdır.

Bu başvurularda verilecek olan davetiye Bulgaristan’da yaşayan kişinin gerekli resmî kurumlardan alması gerekir. Bu davet mektubunda davet eden kişiye dair tüm bilgilerin eksiksiz bir biçimde bulunması ve bütün iletişim bilgilerinin doğru bir biçimde yazması şarttır. Aynı zamanda bu bilgilerin vize başvuru formuna da yazılması gerekir.

Bu iki önemli detayda yaşanan aksaklıklar vize talebinin olumsuz yanıtlanmasına neden olur. Olumsuz cevap alınan başvurularda, başvuru sahibi itiraz hakkına sahiptir. Eğer yapılan itirazın gerekli olduğunu kişi de düşünüyorsa aile ziyaret başvurusu için tekrar başvurabilir. Vize başvurusu yapan kişinin istediği zaman başvurmasında herhangi bir sıkıntı yoktur.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu