Bulgaristan Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

 • Ankara
 • Antalya
 • İzmir
 • İstanbul
 • Gaziantep

Bulgaristan Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Bulgaristan Transit Vize

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Bulgaristan Transit Vizesi

Bulgaristan vize gerekli mi transit vize türünde en sık sorulan sorudur. Bu sorunun cevabı ülkede ne kadar kısa süre kalınacak olursa olsun değişmemektedir. Bulgar transit vize, Bulgaristan üzerinden üçüncü bir ülkeye gidilmek istendiğinde kullanılmak üzere alınan vizedir.

Bulgaristan Transit Vizesinin alınma amacı, yabancı ülke vatandaşlarının sınırlı bir süre için Bulgaristan’a olan ziyaretleri eğer başka bir ülkeye geçme üzerinedir. Bulgaristan transit vizesini alabilmek için esas olarak seyahat edilmesi planlanan ülkenin geçerli vizesine sahip olunması gerekir. Bulgaristan Transit Vizesi ekşi sözlükte de ifade edildiği üzere en hızlı çıkan vize türüdür.

Aynı zamanda Bulgaristan kapıda transit vize uygulaması ile seyahat edenlere büyük kolaylıklar sağlar. Eğer yolcunun seyahat etmeyi amaçladığı ülkeye vizesiz giriş yapabiliyorsa, seyahat niyetini kanıtlayan belgeleri davetiye, hotel rezervasyonu ve o ülkeye uçuş bilgileri konsolosluğa sunmalıdır.

Eğer bir Avrupa ülkesinden Bulgaristan’a gelinecekse vize alınmasına gerek yoktur. Örneği Romanya üzerinden verecek olursak; Romanya vizesi ile Bulgaristan ziyareti yapılabilir ve transit noktası olarak kullanılabilir.

Bu durumda eğer Romanya vizesi ile Bulgaristan’da kaç gün kalınır sorusu gelecek olursa; Romanya vizesinin geçerlilik süresi kadar Bulgaristan’da kalınabilir. Bu durum bütün Avrupa ülkeleri için geçerlidir. Schengen vizesi Bulgaristan dahilinde olduğu için bu vizeye sahip kişiler vize süresi kadar Bulgaristan’ı transit noktası olarak kullanabilir.

Bulgaristan Transit Vizesi Almak İçin Gerekli Olan Evraklar

 • 1-Seyahat Belgesi veya Pasaport: Seyahat sonrasındaki süreçte en az 6 ay geçerliliği olan, son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan güncel ve vize basımı için en az 2 boş sayfası olan pasaport veya seyahat belgesine sahip olunmalıdır.
 • 2-Asıl Gidilmek İstenen Ülkeyle İlgili Evraklar: Başvuru işlemleri için seyahat edilmek istenen ülkeyle ilgili; varsa davetiye, konaklama belgesi veya ulaşım belgesi gibi evrakların Bulgaristan Konsolosluğuna sunulması şarttır.
 • 3-Finansal Durumu Gösteren Evraklar: Başvuru yapan kişinin seyahat boyunca masraflarını kendisinin karşılayabileceğini kanıtlayan evraklar ile başvuru yapılmalıdır.
 • 4-Mesleki Durumunuza Gösteren Evraklar: Vize başvurusunda bulunacak kişinin; çalışan, işveren, ev hanımı, emekli veya işçi gibi mesleki durumuna uygun evrakları sunması gereklidir. Bu evrakların neredeyse tamamını e-devlet üzerinden alınabilir.
 • Çalışılan Şirketin Faal Olduğunu Kanıtlayan Evraklar: İmza sirküleri, vergi levhası, faaliyet belgesi gibi onaylı belgelerin konsolosluğun gerekli birimine teslim edilmesi gerekir.
 • 5-Muvafakatname: Başka ülkeye gitme amacıyla yola çıkan 18 yaşından küçük kişiler ile seyahat edilmesi halinde anne ve baba tarafından imzalanmış bir belgeye ihtiyaç vardır. Bu belgenin noter onaylı ve orijinal belge yani ıslak imzalı olması şarttır.
 • Seyahat Sonrasında Geri Dönüşün Yapılacağını Kanıtlayıcı Belgeler: Transit vize başvurusunda bulunacak olan kişinin, yapılan seyahat sonrasında ülkesine ve işine geri döneceğini kanıtlayan evraklara sahip olması gerekir.

Transit Vize Başvurusu Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Unsur Nedir?

Kısa süreli vize türlerinden biri olan transit vizesi başvuruları, Bulgaristan Konsolosluklarına vize başvuru merkezi ile akredite olmuş seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilir. Başvuru yapacak olan kişilerin transit vize Bulgaristan için olan evraklarını seyahat amacını doğrulayan bir şekilde eksiksiz olarak hazırlanması şarttır.

Bulgaristan’a yapılan tüm vize başvurularında zorunlu olan seyahat sağlık sigortası, hizmet alınan seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilir. Bu seyahat sağlık sigortası, Bulgaristan’a özgü olmalı ve tüm seyahat süresini kapsayacak şekilde yapılmalıdır.

Eğer Bulgaristan’a kısa süreli vize başvurusu yapılıyorsa kişinin seyahat tarihine en fazla 3 ay kala yapılmaya başlanmalıdır. Planlanan yurtdışı seyahatine 15 günden daha az bir zaman kala yapılan vize başvurularının sonuçlanması yolculuk tarihine yetişmeyebilir; bu durumda Bulgaristan’da kalamazsınız. Geç yapılan vize başvurularından dolayı onay alınamazsa Bulgaristan konsolosluk birimleri bu konuyla ilgili hiçbir sorumluluğu kabul etmez.

Bulgaristan Transit Vize Ücreti

Bulgaristan transit vize fiyatı; konsolosluk harcı, vize başvurularının gerçekleştirildiği aracı kuruma ödenen hizmet bedeli ve ek hizmet bedellerinden oluşur. Transit vize için yapılan başvuru dosyasının konsolosluk vize bölümü tarafından değerlendirilmeye alınması için temel kıstas transit vize ücretlerinin yatırılıp yatırılmadığıdır Transit vize almak için başvurulduğunda ödenmesi gereken ücretler kaba bir hesapla şu şekilde sıralanabilir:

 • Konsolosluğa ödenmesi gereken vize harcı 60€,
 • Vize başvuru merkezleri ile seyahat ediliyorsa ortalama hizmet bedeli 25€,
 • Konsoloslukta sıra beklemek istenmiyorsa VIP hizmet bedeli 50€,
 • 3 aylık Bulgaristan’da geçerli olan seyahat sağlık sigortası 30€,
 • 1 yıllık seyahat sağlık sigortasının fiyatı 60€’dur,
 • Başvuru formu doldurma için istenen ortalama hizmet bedeli 7 €,
 • Başvuru formuna yapıştırılması gereken ve konsolosluğa teslim edilmesi gereken biyometrik fotoğraf 25 TL,
 • Yapılacak işlemler için gereken kurye hizmeti bedeli 10 €,
 • Fazladan nüshası olmayan belgeler için sayfa başı fotokopi 1 TL,
 • Kargo için ödenen ortalama ücret 15 TL,
 • SMS ile yapılan bilgilendirme için 1 €,
 • Başvuru sonrasında gerekli olacak kurye hizmeti 10 €,
 • İnternetten sağlanan kiosk hizmeti için 20 TL,
 • Bulgaristan’a yapılacak olan tüm başvurular için sunulması gereken evraklar içinde sabit olan bazı belgeler vardır. Bu belgelerden biri de seyahat sağlık sigortasıdır. Transit vize işlemlerinde seyahat süresini kapsayan zorunlu seyahat sağlık sigortası da bulunması zorunludur. Seyahat sağlık sigortaları vize için başvuru yapılan seyahat acentesi vasıtasıyla ek hizmetler dahilinde yapılabilir,
 • Arnavutluk, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Moldova, Bosna-Hersek, Karadağ, Ukrayna ve Rusya vatandaşları eğer biometrik pasaporta sahip değillerse konsolosluk harç bedeli 35 € olarak hesaplanır,
 • Konsolosluk harcına ek olarak kişi başına yapılan her başvuru için de 25€ başvuru merkezi hizmet bedeli ödenmesi gerekir,
 • Sayılan bu vize ücretlerine opsiyonel hizmetler dahil değildir. Başvurular için gerekli olan seyahat sağlık sigortası, otel konfirme belgeleri başvuru yapılan seyahat acentesi vasıtası ile tamamlanabilir.

Bulgaristan Transit Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Bulgaristan transit vize kaç günde çıkar sorusuna cevap vermek gerekirse: C tipi vize bulgaristan başvuruları minimum 10 iş günü içinde açıklanır. Türkiye ve Bulgaristan’daki resmî tatiller nedeniyle vize değerlendirme süresi uzamaktadır. Bulgaristan transit vize başvuruları Bulgar diplomatik temsilcilikler tarafından kabul edilip değerlendirilir ve karar verilir.

Vizeye başvuran kişinin ikamet ettiği şehre hizmet veren konsolosluk birimi üzerinden başvurularını gerçekleştirilir. Konsolosluk vize bölümleri, sunulan dosyaları evraklar çerçevesinde değerlendirir ve sonuçlandırma yapar. Bu sonuçlandırma süresi değerlendirme yapılan konsolosluk vize bölümünün yoğunluğuna göre değişmektedir.

Bulgaristan transit vize Ücreti

Bulgaristan transit vize Ücreti

Bulgaristan kapıda transit vize

Bulgaristan kapıda transit vize

Bulgaristan transit vize Ücreti 2020

Bulgaristan transit vize Ücreti 2020

Bulgaristan transit vize ücreti 2019

Bulgaristan transit vize ücreti 2019

Schengen vizesi ile bulgaristan’dan transit geçiş

schengen vizesi ile bulgaristan’dan transit geçiş

Bulgaristan transit vize

Bulgaristan transit vize

Bulgaristan transit vize ekşi

Bulgaristan transit vize ekşi

Bulgaristan Karayolu transit vize

Bulgaristan Karayolu transit vize

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu