Bulgaristan Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

 • Ankara
 • Antalya
 • İzmir
 • İstanbul
 • Gaziantep

Bulgaristan Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Bulgaristan Turistik Vize

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Bulgaristan Turistik Vizesi

Birçok tarihi güzelliğe sahip olan Bulgaristan’a eğer tatil amaçlı gidiliyorsa Bulgaristan Turistik Vize başvurusu gereklidir.  Bu vize, kısa süreli vize kategorisinde yer almaktadır.

Bulgaristan Turistik Vizesi, ülkeye turistik amaçlarla; gezi, eğlence, tur gibi tatillerde yapılacak olan seyahatler için zorunlu olan bir belgedir. Turistik seyahat planlayan başvuran kişiler seyahat amaçlarına ve mesleki durumlarını göz önünde bulundurarak; bu amaca uygun olan belgeleri eksiksiz bir biçimde hazırlamalı ve yapacakları başvurunun evraklarını özenle teslim etmelidir. Bulgaristan vize başvuru evrakları ne kadar özenle hazırlanırsa olumlu cevap alma olasılığı da o kadar artar.

Turistik vize alınırken tek girişli veya çift girişli türlere başvurulur. Tek girişli Bulgaristan Turistik vizesi başvurusu yapan kişi, Bulgaristan’a sadece bir kez giriş yapabilir. Bu durumda kişi ülkeden ayrıldıktan sonra ülkeye yeniden seyahat etmek isterse Bulgaristan Konsolosluğu’ndan tekrar Bulgaristan Turistik Vizesi almak zorunda kalır.

Bulgaristan Konsolosluklarından birine Bulgaristan Turistik Vizesi için başvuran kişiler, Bulgaristan’a birden çok kez turistik amaçla seyahat etmeyi planlıyorsa Bulgar çok girişli vize almak istediklerini belirtip, bu isteğe uygun olan belgeleri hazırlamak zorundadırlar. Bulgaristan çoklu giriş vizesi alınıp alınmayacağına dair karar merci Bulgaristan Başkonsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği’dir. Alınacak olan vizeye dair bütün kararları bu makamlar alır.

Bulgaristan yeşil pasaport sahipleri için altı ay içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla evraksız Bulgaristan vizesi hakkına sunar.  Siyah Pasaport ve Gri Pasaport sahipleri de otuz güne kadar olan seyahatleri için vize almak zorunda değildirler. Fakat Bordo pasaport sahibi olanlar için Bulgaristan için vize gerekli mi sorusunun cevabı evet olacaktır.

Bulgaristan schengen ülkesi mi en çok sorulan sorulardan biridir çünkü Bulgaristan’a yapılan birçok ziyaret Avrupa’yı görme amaçlıdır. Bulgaristan bir Schengen ülkesidir ve Avrupa’ya seyahat sınırı bulunmamaktadır.

Schengen Bulgaristan vizesi sayesinde kişiler bütün Avrupa’yı gezebilir. Sofya Bulgaristan’ın başkenti ve en sık ziyaret edilen ilidir. Bir kişinin eğer Bulgaristan vizesi varsa Sofya için vize gerekli mi sorusunu sormasına gerek yoktur. Fakat bu vizeye sahip değilse muhakkak Sofya ziyareti için vize almalıdır.

Türkiye’de yaşayan fakat Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan ülkelerin vatandaşı olan kişiler; eğer vatandaşı oldukları ülkenin biyometrik pasaportuna sahiplerse Bulgaristan Turistik Vizesi almak zorunda değillerdir.

Bulgaristan Turistik Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

Bulgaristan turistik vizesi için gerekli evraklar şöyle sıralanabilir:

 1. Pasaport: Seyahat yapacak olan kişinin pasaportu güncel olmalı ve pasaportta Bulgaristan Turistik Vizesinin işlenebileceği iki adet boş sayfa bulunmalıdır.
 2. Otel konfirmasyon belgesi: Bulgaristan turist vize için gerekli olan otel konfirmasyon belgesi, kişinin Bulgaristan’da kalacak bir yerinin olduğunu kanıtlar. Bu belge seyahat acentelerinden alınır ve üzerinde kaşe ve imza bulunması gereklidir. Otel konfirmasyon belgesi, Bulgaristan’da bulunan otelin antetli kağıdına, seyahat tarihlerinizi ve seyahat edecek her kişinin ismini ve soy isminin yazılı olduğu, kaşesi ve imzası olan resmi bir evraktır.
 3. İş Durumunu Kanıtlayan Evraklar: Kişinin işyeri sahibi veya şirket ortağı, SGK’lı çalışan, resmi kurum çalışanı, sözleşmeli çalışan, emekli, öğrenci veya ev hanımı olduğunu gösteren ve kanıtlayan evraklar hazırlanmalıdır. Bu evrakların birçoğuna e-devlet üzerinden erişim sağlanabilir. Özellikle Bulgaristan vizesi emekliler için gerekli evraklar da e-devlet üzerinden alınabilir.
 4. Bağlı Çalışılan Şirketin Faal Olduğunu Gösteren Belgeler: Faaliyet belgesi, imza sirküleri ve ticari sicil gazetesi gibi evraklar kişinin iş sahibi olduğunu göstermesi açısından önem arz eder.
 5. Finansal Yeterliliğin Olduğun Kanıtlayan Evraklar: Kişinin, tatilde herhangi bir problem yaşayacağı zaman kendisini geçindirecek paraya sahip olduğunu gösteren evraklar hazırlanıp başvuru dosyasına konulmalıdır.
 6. Geri Dönüşü Kanıtlayan Evraklar: Vize başvurusu sahibinin Türkiye’ye geri döneceğini ve işine veya öğrenimine devam edeceğini gösteren iş yeri izin yazısı ve öğrenci belgesi gibi resmi evrakların gerekli mercilere sunulması gerekir.

Araçla Seyahat Edecekler İçin Gereken Belgeler:

 1. Seyahatte kullanılacak olan araca ait ruhsat belgesi,
 2. Uluslararası geçerliliği bulunan yeşil sigorta; bu belgenin orijinal nüshası gerekli makamlara sunulmalıdır.
 3. Uluslararası ehliyet

Bulgaristan Turistik Vize Başvurusu Nerelere Yapılır?

Bulgaristan turistik vize başvurusu, kısa süreli Bulgaristan C tipi vize kategorisinde değerlendirilir. Kısa süreli Bulgaristan vize başvurularının hepsi gibi turistik vize başvurusu da Bulgaristan Konsolosluğu tarafından outsource edilmiş kurum veya outsource edilmiş veri toplama birimleri yoluyla yapılır.

Bulgaristan Turistik Vize Ücreti

Bulgaristan turistik vizesi başvuru sürecinde, vize işlemden çıkana kadar hizmet bedelleri talep edilir. Bulgaristan vize başvurularının yapıldığı yetkili vize başvuru merkezi ve diğer vize hizmet merkezleri konsolosluk harcından farklı hizmetler sunabilirler, bu durumda talep edilen bulgaristan vize ücretleri değişiklik gösterecektir. Turistik vize başvuruları hizmet ücretleri kabaca şu şekilde hesaplanabilir:

 1. Bulgaristan Konsolosluğu’na ödenen harç bedeli 60 €,
 2. Vize başvuru birimi için ödenmesi gereken ek hizmet bedeli 25 €,
 3. Başvuru formu doldurma için talep edilen ücret 7 €,
 4. Başvuru formu ve vize sürecinde gerecek olan biyometrik fotoğraf için 25 TL,
 5. Kurye hizmeti bedeli 10 €,
 6. Otel rezervasyonu için gereken ortalama ücret 20 €,
 7. Sayfa başı fotokopi ücreti 1 TL
 8. SMS ile bilgilendirme hizmet bedeli 1 €,
 9. Başvuru sonrasında gerçekleşecek olan kurye hizmeti ücreti 10 €,
 10. İnternet kiosk hizmet bedeli 20 TL,
 11. Konsoloslukta ayrıcalıklı hizmet almak için gereken VIP servis bedeli 50 €,
 12. Bulgaristan vize başvurularında, planlanan seyahat tarihlerini kapsayan seyahat sağlık sigortasının sunulması gereklidir. Seyahat sağlık sigortası bedelleri ikamet süresine göre çeşitlilik gösterir. 3 ay için gereken ortalama ücret 30 € iken; 1 yıl için istenen bedel 60 €’dur. Verilen tutarlar ortalama sigorta bedelini ifade eder. Sigorta yaptırılan firmaya bağlı olarak seyahat sağlık sigorta bedellerinde farklılık gösterir.

Bulgaristan Turistik Vizesi Başvurusunun Sonuçlanma Süresi

Bulgaristan turistik vize başvuruları seyahat tarihinden 15 gün önce tamamlanmış olmalıdır. Başvuru yapılan Bulgaristan Konsolosluğunun yoğunluğuna bağlı olarak değerlendirme süresi uzayabilmektedir. Her iki ülkenin tatil günlerine bağlı olarak işlem süresi uzar. Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Paskalya gibi tatil günleri öncesi yapılan başvurularda işlem süresi yoğunluktan dolayı uzar.

Türkiye’den Bulgaristan vizesine yapılan başvurular yabancı uyruklu vatandaşların vize başvurularının da değerlendirme süresi incelemelerden dolayı uzar. Bulgaristan C vizesi başvurusu hamili seyahat tarihinden en erken 3 ay önce Bulgaristan vizesine başvurabilir.  Başvuru sahibine olumlu veya olumsuz olan sonuç başvurulan konsolosluk birimi tarafından bildirilir. Vizenin planlanan seyahat tarihinde alınmış olması için başvurunun seyahatten en az 1 ay önce yapılması gerekir. Eğer Bulgaristan vizesi schengen ülkelerine girişli istenecekse başvuru daha önce yapılmalıdır.

Bulgaristan Turistik Vizesi Başvuru Formu

Bulgaristan turistik vize başvuru formunun, seyahat amacına uygun doldurulması gerekir. Vize başvuru formlarının doldurulmasının amacı başvuru sahibini tanımak ve seyahat amacını öğrenmek için istenen evraklardan biridir. Başvuru formunun yetkili mercie sunulmadığı veya yanlış bir biçimde doldurulduğu takdirde kişilerin vize başvuruları işleme alınmaz.

Bulgaristan Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

 1. Bulgaristan Vize Gerekli Evraklar arasında başvuru formu gelmektedir. Bu evrakın planlanan seyahatin amacına uygun olan turistik seçeneği işaretlenerek başvuru amacı karşı mercie bildirilmedir. Turistik vize başvurusu için hayati öneme sahip olan belge onaylı otel rezervasyonlarıdır. Belgede otel rezervasyonları bilgileri eksiksiz bir şekilde yazılmalıdır. Kişinin konaklayacağı iletişim bilgileri; otelin ismi, açık adresi, telefon ve faks numaraları hiçbir hata yapılmadan belgeye geçirilmelidir.
 2. Formda yazı olan bilgilerde herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık olursa bu durum başvurunun olumsuz yanıt almasına neden olur. Ayrıca konsolosluk birimleri yanlış bilgileri gerekli makamlara bildirmekle yükümlüdür.
 3. Başvuru yapan her bir kişi için bir adet form doldurulması şarttır. Eğer başvuru sahibi 18 yaşından küçükse bile onun için de ayrı bir dosya hazırlanarak form doldurulur ve dosyasına eklenip sunulur. Reşit olmayan kişilerin formları anne ve baba tarafından imzalanarak dosyaya eklenmek zorundadır.
 4. Başvuru sahipleri amaçlarına uygun olarak doldurduğu Turistik Vize formlarının en son kısmında bulunan imza bölümünü mutlaka doldurmalıdır. İmza atılmayan başvuru formları işleme alınmayıp değerlendirmeye tabi tutulmaz.
 5. Eğer başvuru yapan kişi daha önce yurt dışına seyahat yaptıysa; yapılan seyahate dair detaylar başvuru formunda uygun olan yere yazılarak ilgili taraflara sunulmalıdır.
 6. Kişiler, tüm seyahat tarihlerini ve bilgileri forma doğru yazdığından emin olmalı. Ülkeye giriş ve çıkış tarihlerinin yanlış yazılmış olması onaylanan vizenin de o şekilde tarihleri kabul etmesine neden olur. Kısacası formda yazılmış olan giriş ve çıkış tarihleri ve otel rezervasyon tarihleri hatasız bir biçimde başvuru formuna aktarılmalıdır.

Bulgaristan’a Yapılan Seyahatlerde Günübirlik Vize Alınması Mümkün Mü?

Eğer Bulgaristan’a günübirlik gezi amacıyla gidiliyor olsa dahi Turistik Vize alınması şarttır. Bulgaristan günlük vize veya Bulgaristan günübirlik vize gibi bir kategori bulunmamaktadır. Eğer Bulgaristan transit noktası olarak kullanılacaksa transit vizesi alınmalıdır.

Bulgaristan’a yapılan seyahatlerde günübirlik Bulgar vizesi türü bulunmamaktadır. Bulgaristan’a yapılacak olan günübirlik geziler için dahi turistik vize alınması gerekir. Turistik vize kategorisi altında bulunan günübirlik ikamet vizesi farklı ücretlere tabidir. Bu vize türünde alınacak olan paralar; konsolosluk harcı, başvuru merkezine ödenen servis bedeli, hotel konfirme belgesi ve seyahat sigortası da dahil olmak üzere Bulgaristan günübirlik vize ücreti 130 Euro olarak hesaplanabilir.

Bu vize en az beş gün içerisinde konsolosluk birimlerinden çıkar. Bulgaristan C vizesi için gerekli evraklar bu vizeyi alırken istenen evraklarla benzerdir. Makamlara sunmanız gereken evraklar şu şekilde sıralanır:

 1. Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan ve en 2 sayfası boş olan güncel pasaport,
 2. 2 adet biometrik fotoğraf,
 3. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Bütün aile bilgilerini içeren belge,
 4. Kişinin maddi durumunun yeterli olduğunu kanıtlayan banka hesap cüzdanının nüshası,
 5. Kişinin yaşadığı yerin detaylı bilgilerinin yazılı olduğu ikametgâh belgesi.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu