Bulgaristan Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

Bulgaristan Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Bulgaristan Vize Başvuru Soruları

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Bulgaristan Vize Başvurusu S.S.S

BULGARİSTAN VİZE BAŞVURUSU REDDEDİLEBİLİR Mİ?

 Bulgaristan konsoloslukları  vize başvurularını değerlendirerek eksik evrak teslimi olması durumunda ya da evraklar konusunda tereddüte düştüğünden herhangi bir şekilde ikna olamadığında vize başvurularını reddetme hakkına sahiptir. Bulgaristan vize başvuruları konsolosluğun gerekçelerine bağlı olarak reddedilebilir.

BULGARİSTAN VİZE REDDİNE İTİRAZ EDİLİR Mİ?

Bulgaristan vize başvuruları reddedildiğinde başvuru sahibine itiraz yolları açıktır. Bununla birlikte Bulgaristan vize reddi  gerçekleştiğinde Bulgaristan vize harcı başvuru sahibine geri ödenmemektedir. Başvuru sahipleri Bulgaristan vize reddi itiraz  konusunda Bulgaristan konsolosluklarının web sitelerinden detaylı bilgi alabilirler.

BULGARİSTAN VİZE BAŞVURULARINDA PASAPORT NASIL OLMALIDIR?

Bulgaristan vize başvurularında teslim edilmesi gereken pasaport konusunda konsoloslukların bazı şartları vardır. Bulgaristan vize başvurusu için verilecek pasaport, en az 10 yılllık olmalıdır. Pasaportun vize bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay daha geçerliliği bulunmalıdır ve vize işlemleri için en az sondan üç sayfası boş bulunmalıdır.

BULGARİSTAN VİZE BAŞVURULARI ANKARA’ DA NEREDE YAPILIR?

Bulgaristan C tipi vize başvuruları Ankara’ da konsoloslukların akredite ettiği, yasal başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilir ve bu merkezlerin başvuruda aracılığı istenir. Bulgaristan D tipi vize başvuruları Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği’ ne yapılabilir.

BULGARİSTAN OTURMA İZNİ NE KADAR ZAMAN İÇİN ALINIR?

Bulgaristan oturma izni;  orta, uzun ve daimi oturma izni olarak üç grupta toplanmaktadır. Bulgaristan orta vadeli oturma izni en fazla 1 yıl için oturma izni sağlarken,  uzun vadeli oturma izni beş yıl için alınır. Süresiz oturma izninde ise daimi bir ikamet izni söz konusudur.

BULGARİSTAN EŞ ZİYARETİ VİZESİ NEDİR? KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Bulgaristan vatandaşı ile evli olup Türkiye’ de ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bulgaristan’ ı en fazla 90 günlüğüne ziyaret etmek istediklerinde Bulgaristan eş ziyareti vizesi alabilirler.  Bulgaristan vizesi konsoloslukların yoğunluklarına göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak 5 gün içinde çıkmaktadır.

BULGARİSTAN RESMİ ZİYARET VİZESİ EVRAKLARI?

Bulgaristan resmi ziyaret vizesi başvurularında pasaport, biyometrik fotoğraf,  maaş bordrosu ya da banka hesap dökümü gibi mali belgeler, nüfus cüzdanı fotokopisi ile tam vukuatlı nüfus kaydı örneğinin yanısıra Bulgaristan’ daki kurumdan alınmış davet mektubu,  otel rezervasyonları, evrak dosyasında bulunmalıdır.

BULGARİSTAN PASAVAN NEDİR, ÜCRETİ 2020 NE KADARDIR?

Bulgaristan pasavanı tek seyahatlik bir pasaporttur.  Bulgar vatandaşlarının  çeşitli şartlar kapsamında Bulgaristan’ a giderek kısa süreli olarak dolaşmalarını,  pasaport çıkartma,  kimlik yenileme gibi pasaport veya kimlik işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlayan belgedir. 2020 yılı Bulgaristan  pasavan ücreti 400 Lira’ dır.

BULGARİSTAN PASAPORT SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Bulgaristan pasaport sorgulama işlemleri, pasaport için başvuruda bulunulan konsolosluk birimi aranarak pasaport başvuruları sırasında konsolosluk biriminden verilen fiş numarası ile yapılabilmektedir.  Pasaport başvurularının durumunun sorgulanması konsolosluk biriminden verilen fiş numarasının ibrazı zorunludur.

BULGARİSTAN VİZE ÜCRETİ 2021’ DE NE KADAR OLACAK?

Bulgaristan vize ücretleri 2020, vize türlerine göre 20 ile 150 Euro arasında değişir. Bulgaristan vize ücretlerinin 2021 için ne kadar olacağı Bulgaristan hükümeti tarafından belirlenecek olup 2021 Bulgaristan vize ücretleri hakkında bilgi  henüz güncellememiştir.

Bulgaristan vizesi ne kadar 2020?

Bulgaristan vize ücreti 2020 genel olarak 150 Euro ile 200 Euro arasında değişmektedir. Bulgaristan vize ücretleri tek ya da çok girişli olma durumuna göre farklılık gösterir.  Tek girişli vize ücretleri 150 Euro, çok girişli vize ücreti ise 200 Euro’ dur.

Bulgaristan vizesi ile Romanya’ya girilir mi?

Bulgaristan Multi vizesi ile Romanya ve Hırvatistan seyahat edilebilir. Burada önemli olan Bulgaristan vizesinin  multi tip, çok girişli olmasıdır. Ayrıca konaklama gün sayısı olarak başvuru sahibinin vizesinde yeterlilik olmalıdır.

Bulgaristan vize ile mi ziyaret edilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bordo pasaport sahipleri Bulgaristan’ ı vize ile ilgili ziyaret edebilirler. Ülkemiz vatandaşlarından hizmet ve diplomatik pasaporta sahip olanlar,  30 günü aşmamak şartıyla Bulgaristan’ da serbest dolaşabilirler.  Yeşil pasaport sahipleri ise 6 ay içinde 90 günü geçmeyecek Bulgaristan seyahat planlamalarında vizeden muaftır.

Bulgaristan vize var mı?

Bulgaristan ziyaretleri için kısa süreli  vizesi ve Bulgaristan’ da oturma izni almak isteyenlerin başvuru yapabilecekleri ulusal vize bulunmaktadır. Bulgaristan’ a yapılacak seyahatin nedenine göre turistik, ticaret ya da ziyaret vizesi alınabilmektedir.

Bulgaristan kapıda vize uygulaması var mı?

Bulgaristan ziyaretleri için kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır. Bulgaristan’ ı ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahat nedenine göre  vize kategorilerinden birini seçerek Türkiye’de bulunan Bulgaristan dış konsolosluklarından vize başvurusunda bulunurlar ve vize çıkarsa ancak vize ile seyahatlerini gerçekleştirmek zorundadırlar.

Bulgaristan vize sorgulama

Bulgaristan’ a yapılacak ve 90 günü geçmeyecek kısa süreli seyahatler Bulgaristan konsoloslukları tarafından tam yetki verilmiş   vize başvuru merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilir. Vize başvuruları sonrasında başvuruların takibi prosedürlere uygun biçimde, akredite edilmiş başvuru merkezi kanalıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Schengen vizesi ile Bulgaristan’ a girilir mi?

Bulgaristan Schengen ülkeleri arasında bulunmamaktadır ancak Bulgaristan’ a çok girişli yani multi vize olması şartıyla Schengen vizesi ile giriş yapılabilmektedir. Tek girişli Schengen vizesi ile ancak vize başvurusu yapılan ülkeye gidilebilir.  Bu vizelerle Bulgaristan’ a girmek mümkün olmamaktadır.

Bulgaristan’ a vizesiz gidilir mi 2020?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bordo pasaport sahiplerinin Bulgaristan’ a vizesiz girme hakkı ya da Bulgaristan vizesinden muaf tutulma durumu söz konusu değildir. Hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri 30 günlük seyahatlerini vizesiz olarak gerçekleştirebilir. Bunun yanında yeşil pasaport sahiplerinin 60 günlük süre içinde gerçekleştirecekleri 90 günü aşmayan seyahatleri için vizeden muaf olma hakları bulunmaktadır.

Bulgaristan transit vize nedir?

Bulgaristan üzerinden üçüncü bir ülkeye seyahat edileceği durumlarda alınması gereken vize türüdür. Bulgaristan Transit vizesi alabilmek için asıl gidilecek ülkenin vizesine sahip olunması gerekir. Bulgaristan transit vize üçüncü ülkeye aktarma yapacak başvuru sahiplerinin belirli bir süre  Bulgaristan sınırlarında kalmalarına müsaade eden vizedir.

Bulgaristan  transit vize ile Bulgaristan’ da ne kadar kalınabilir?

Bulgaristan transit vize başvuru sahibinin Bulgaristan sınırları içinde giriş ve çıkış için en fazla 24 saat ve giriş/ çıkış olmak üzere toplam 48 saat kala bilmelerine olanak vermektedir.  Dolayısıyla transit vize ile aktarma yapacak kişiler, aktarma öncesi  en çok 1 gün boyunca Bulgaristan’ da kalabilmektedir.

Bulgaristan vizesi ile gidilebilecek ülkeler hangileridir?

Bulgaristan’ a gitmek için alınacak çok girişli ve uzun süreli multi tip vize ile iki ülkeye giriş yapılabilmektedir. Bulgaristan multi vize ile Hırvatistan  ve  Romanya’ ya seyahat edilebilmektedir. Bunun yanında Bulgaristan çok girişli vize ile başka bir ülkeye seyahat mümkün olmamaktadır ancak çok girişli Schengen vizeleri ile Bulgaristan’ a giriş yapılabilmektedir.

Bulgaristan vize Ücreti 2020 seyahat sigortası

Bulgaristan vize başvurularında başvuru sahibinin seyahat sigortası yaptırması gerekmektedir rahat sigortasının yaralanma hastaneye götür ya da ülkeye iade masraflarını kapsaması gerekiyor Bulgaristan vizesi için seyahat sigortası 2020 ücreti 15 ile 20 Euro arasında değişmektedir

Türkiye Bulgaristan’dan vize istiyor mu?

Türkiye, Bulgaristan’ dan bazı prosedürler kapsamında vize talep etme etmemektedir. Türkiye Cumhuriyeti Bulgaristan vatandaşlarının 6 aylık süre içerisinde en çok 90 güne kadar yapacakları ziyaret için bize talep etmemektedir. Bulgaristan’ dan Türkiye’ ye yapılacak ziyaretler 90 günü aşmamak ve 6 ay içinde olmak koşuluyla vizesiz gerçekleştirilebilir.

Bulgaristan günübirlik vize ücreti?

Bulgaristan’ a günübirlik bir gezi için alınması gereken en fazla 5 günlük günübirlik Bulgaristan turistik vizesi ücreti 130 Euro’ dur. Bu ücrete konsolosluk harcı, başvuru hizmeti ve seyahat bedelinin yanı sıra otel konfirme belgesi de dahildir.

Bulgaristan vize talep dilekçesi hangi bilgileri içerir?

Bulgaristan vizesi vize talep dilekçesi Bulgaristan konsolosluklarına yazılan ve başvuru sahibinin seyahat nedenini, seyahat tarihlerini, kişisel bilgileri ile ülkeye giriş nedeni ve durumunu açıklayan resmi bir dilekçedir.  Resmi bir dille konsolosluğa hitaben yazılmalı tarih yer adı ve imza dilekçede bulunmalıdır.

Eş üzerinden Bulgaristan vizesi ücreti ne kadardır?

Bulgaristan vatandaşı eş üzerinden vize başvurularında konsolosluk harç ücretleri her bir kişi için €100’ dür.  Buna ek olarak 15 Euro ile 25 Euro arasında değişen hizmet ücreti alınmaktadır. Ayrıca en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası için 3 aylık 30 Euro, 1 yıllık 60 Euro bir bedel ödenir. 

Bulgaristan evlilik vizesi nasıl alınır?

Bulgaristan vatandaşı ile evlenenler oturum izni çıkartabilmek için Bulgaristan  D tipi vize başvurusu yatırmalıdır. Bulgaristan evlilik vizesi  Türkiye’ de bulunan Bulgaristan dış temsilciliğine müracaat yolu ile yapılır. Valilik ya da kaymakamlıklardan alınan başvuru evraklarının apostil işlemleri tamamlanarak yeminli tercüman tarafından Bulgarca’ ya  tercüme edilmesi gerekmektedir.

Bulgaristan vatandaşı ile evli olanlara vatandaşlık hakkı verilir mi?

Bulgar vatandaşı ile evli olanlar 5 yıllık oturum izni alabilir. 5 yıllık oturum izninin 3 yılını kesintisiz biçimde Bulgaristan’ da tamamlayanlar vatandaşlık başvurusunda bulunabileceklerdir. Vatandaşlık başvuruları oturum izninin 5. yılında karara bağlanır.

Türkiye’de Bulgar vatandaşı ile evlilik yapan Bulgar vatandaşı mı olur?

Türkiye’ de Bulgar vatandaşı ile evlilik yapan kişiye direkt olarak Bulgar vatandaşlığı verilmemektedir.  Bulgar vatandaşı ile Türkiye’ de evlilik yapan kişi; 5 yıllık Bulgaristan oturma izninin 3 yılını kesintisiz olarak Bulgaristan’ da geçirdikten sonra Bulgar vatandaşlığına geçmek için başvuruda bulunabilir.

Bulgaristan ‘ da evlilik ve oturum izni kaç yıl için  alınır?

Bulgaristan’da Bulgaristan vatandaşı ile evlilik yapacak kişiler için evlilik vizesi alınabilmektedir. Bu vize Bulgaristan ziyaret vizesi kapsamındadır. Bulgaristan’ da evlilik yoluyla oturum izni  5 yıllığına alınır ve 5 yılda bir oturum izninin güncellenmesi gerekir.

Bulgaristan D vizesi ile gidilebilecek ülkeler?

Bulgaristan D tipi vize ile Schengen bölgesi ülkelerine ziyarette bulunulabilir. Ancak Schengen  bölgesi ülkeleri Bulgaristan C Tipi vize ile ziyaret edilememektedir.  Fransa, Danimarka, Hollanda, Belçika, Polonya, Lüksemburg, Letonya, İsviçre, Slovenya, Macaristan, Finlandiya; Bulgaristan D tipi vize ile ziyaret edilebilecek ülkeler arasındadır.

Bulgaristan oturum izni ile İngiltere’ ye gidilir mi?

Bulgaristan oturum izni sahibi kişiler,  oturum kartlarında ‘family members’ yazması şartı ile Avrupa ülkelerine ziyarette bulunabilir.  Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebilirler , buna İngiltere’ de dahildir. Bulgaristan oturum kartı sahipleri İngiltere’ de yanlarında eşleri ile birlikte serbest dolaşım hakkına sahiptir.

Bulgaristan oturma kartı ile hangi ülkelere gidilir?

Bulgaristan oturum kartı ile Romanya ve Hırvatistan’ ın yanısıra  Balkan ülkeleri ziyaret edilebilmektedir. Oturum kartında family members yazmıyorsa Schengen’ e girilememektedir.  Ayrıca Bulgaristan oturum kartı sahibi, bu ülkeleri eşi ile birlikte ziyaret edebilir.

Bulgaristan D vizesi ve oturum izni  ile kaç gün kalınabilir?

Bulgaristan D tipi vizesi Bulgaristan’ da en az 3 ay konaklamaya olanak verir. 3 aydan daha az konaklamalar için kısa süreli vize alınır. Bulgaristan’da oturum izni ile kesintisiz biçimde en az 5 yıl süresince kalınabilmektedir.

Bulgaristan D vizesi neden alınır?

Bulgaristan’ a evlilik nedeniyle eş birleşimi ile gitmek isteyenler, Bulgaristan’ da uzun süreli öğrenim görecek olanlar, Bulgaristan’ da şirket kuranlar ya da şirket temsilcilik açarak temsilciliğin başına geçenler,  emekliliğini Bulgaristan’ da geçirmek isteyenler, Bulgaristan çalışma iznine sahip olanlar D tipi vize başvurusu yapabilirler.

Bulgaristan D vizesi kaç günde çıkar?

Bulgaristan D tipi vizesinin karara bağlanma süreci, kısa süreli vize başvurularının sonuçlandırılmasına göre oldukça uzun bir süreçtir. Karar aşamasına Bulgaristan yetkilileri de müdahil olduğundan Bulgaristan ulusal vize başvurularının  değerlendirilerek karara bağlanması 45 günü bulmaktadır.

Bulgaristan D vizesi ile Almanya’ ya gidilir mi?

Bulgaristan D vizesi ile giriş yapılabilecek  ve belirli bir süre serbest dolaşılabilecek ülkeler sınırlıdır. Almanya ulusal vize ile yalnızca Balkan ülkeleriyle Hırvatistan ve Romanya ziyaret edilebilmektedir. Almanya’ ya Bulgaristan D tipi vizesi ile giriş yapılamamaktadır.

BULGARİSTAN İZMİR FAHRİ KONSOLOSLUĞU LİÇNA KART ÜCRETLERİ

Bulgaristan İzmir Fahri Konsolosluğu’ ndan liçna  kartı çıkartmak isteyenler, 14-16 yaş arası için ücretsiz olarak başvuruda bulunabilirler. 16-18 yaş grubu liçna kart ücreti olarak 7 TL,  18-58 yaşında olanlar 10 TL ve 58-70 yaş arasındakiler ise 6 TL ücret ödemelidir. 70 yaşın üzerindekilere liçna kart ücretsiz olarak verilmektedir.

BULGARİSTAN PASAPORT YENİLEME 2020 ÜCRETLERİ

Bulgaristan Konsolosluğu pasaport harç ücretlerinde Mayıs 2020 tarihinde güncellemeye gidilmiştir. Bulgaristan Konsolosluğu pasaport ücreti 14 yaşa kadar 2. pasaport 240 Lira,  14 ve 18 yaş arasındakiler için pasaport harcı 328 lira, 18 ve 58 yaş grubundakiler için pasaport 328 Lira,  58-70 yaş grubu için pasaport 248 lira, 70 yaş ve üzerindekiler için ise 208 Lira’ dır.

BULGARİSTAN VİZE İŞLEMLERİNDE İSTENEN FOTOĞRAF ÖLÇÜTLERİ?

Bulgaristan vize işlemleri için teslim edilmesi gereken biyometrik fotoğrafın 35×45 mm. ölçütlerinde  ve güncel,  en fazla 3  ay önce çekilmiş,  ayrıca daha önceki vize işlemlerinde de kullanılmamış olması gerekmektedir.

BULGARİSTAN KIRMIZI PASAPORT YENİLEMEK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR?

Bulgaristan vatandaşlarının süresi biten kırmızı pasaportlarını yenilemek için başvuruda teslim etmesi gereken evraklardan bazıları; Zayavlenie formu, Bulgaristan doğum belgesi, Türkiye’ deki İkamet adresi kimliğinin fotokopisi, vesikalık fotoğraf, Bulgaristan pasaportu ya da Liçna kartının fotokopileri , pasaport harç ücreti,  Bulgaristan pasaportu ya da liçna kartıdır.

BULGARİSTAN KIRMIZI PASAPORT YA SA LİÇNA KART KAÇ GÜBDE ÇIKAR?

Bulgaristan kırmızı pasaport ya da liçna kart uzatma, güncelleme başvuru işlemleri 1 ya da 3 ay arasında değişen bir sürede yapılmaktadır. Bu süre Bulgaristan konsolosluklarının iş yükü ve yoğunluklarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

BULGARİSTAN TURİSTİK VİZE OTEL REZERVASYONU ONLİNE YAPILIR MI?

Bulgaristan turistik vize başvurularında otel tarafından onaylanmış konfirme belgesinin teslim edilmesi gerekmektedir. Bulgaristan online otel rezervasyonu yapılamamakta, ayrıca online bir şekilde yapılan rezervasyonlar Bulgaristan vize başvuruları için kabul edilmemektedir.

ACİL BULGARİSTAN VİZESİ KAÇ GÜNDE ALINABİLİR?

Acil durumlarda yapılan Express Bulgaristan vize başvuruları 3 ya da  7 gün içinde karara bağlanabilmektedir.  Bulgaristan konsolosluğunun iş yüküne göre başvurular genel olarak yoğunluğunun az olduğu dönemlerde çok önemli sağlık sorunları ve vefat gibi durumlarda 1 gün içinde de çıkartılabilmektedir.

BULGARİSTAN ŞOFÖR VİZESİ EVRAKLARI?

Bulgaristan şoför vizesi almak isteyenlerin genel evrakların yanı sıra çalıştığı şirketten alacağı ve antetli bir kağıda yazılmış dilekçe, şirket ile ilgili vergi levhası ve faaliyet belgesi,  sicil gazetesi ve imza sirküleri gibi evraklar ayrıca son 3 aya ait maaş bordrosu ile şoförün SGK işe giriş belgesi, şoförün kullanacağı  araca dair belgeler, 2 tane biyometrik fotoğraf, uluslararası ehliyetin fotokopisidir.

BULGARİSTAN YEŞİL SİGORTA ŞART MIDIR? NERDEN ALINIR?

Bulgaristan’ da ticari faaliyet nedeniyle belirli bir süre bulunmak isteyenlerin  ticari vizeye sahip olduktan sonra özel araçlarıyla Bulgaristan’ a gideceklerse Yeşil Sigorta yaptırmaları gerekir. Yeşil Sigorta yasal başvuru merkezlerinden ruhsat fotokopisini ibraz edilmesi ile 1 gün içerisinde teslim edilmektedir.

BULGARİSTAN D TİPİ VİZE RANDEVU VAR MI?

Bulgaristan D tipi vize başvurularında Bulgaristan konsolosluğundan randevu alınması ve randevu gün ve saatinde şahsen konsoloslukta bulunulması gerekir. Bulgaristan D tipi vize randevusu başvuru sahibinin ikamet ettiği bölgeye göre Bulgaristan konsolosluklarından alınır.

ÖZEL ARAÇLA BULGARİSTAN’  DAN TRANSİT GEÇİŞ YAPACAKLAR İÇİN EVRAKLAR?

Bulgaristan üzerinden üçüncü bir ülkeye özel araçla seyahat edecek olanların transit vize başvurularında seyahat edecekleri araca dair bilgileri gösterir dokümanlar ayrıca uluslararası ehliyet teslim edilmelidir.  Bununla birlikte araç sahibinin Yeşil Sigorta yaptırmış olması gerekmektedir.

BULGARİSTAN EVLİLİK NEDEBİNİYLE OTURMA İZNİ BAŞVURUSU BELGELER?

Bulgaristan vatandaşı ile evli olanlar oturma izni başvurusunda pasaport vize başvuru formu biyometrik fotoğraf, tam tekmil nüfus kaydı örneği, apostil işlemleri tamamlanmış sabıka kaydı, Bulgar evlilik cüzdanı, Bulgar vatandaşı eşin pasaport veya liçna kartı, Bulgar eşin Türk eşin tüm ihtiyaçlarını karşılayacağına dair Taahhütname,  Bulgaristan’ daki eve ait kira kontratı, evliliğin sahte olmadığına dair eşlerin taahhütnameleri, kira kontratını yapan ev sahibinden alınacak taahhütname.

BULGARİSTAN’  DA TEMSİLCİLİK AÇMAK İÇİN D TİPİ VİZE EVRAKLARI?

Bulgaristan’ da temsilcilik açan yatırımcılar vize başvurusu yaparken vize takip belgesi,  ticaret belgesi ticaret Odası kayıt sertifikası, apostil işlemleri tamamlanmış sabıka kaydı , Bulgaristan’ da kalınacak eve ait kira kontratı, tam tekmil nüfus kayıt örneği, Bulstat numara yazısı,  Bulgaristan’ da bir banka hesabına ait 2400 Euro bakiyesi olan bir hesap dökümü.

BULGARİSTAN’  DA ŞİRKET KURMAK İÇİN NE KADAR SERMAYE GEREKİR?

Bulgaristan’ da şirket kurmak için gereken sermaye şirket türüne göre farklılık gösterir. Bulgaristan’ da anonim şirketi kurmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en az 25 bin avro sermayeye ihtiyacı vardır.  Bulgaristan’ da limited şirketi kurmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise en az 2 leva sermaye sahibi olmalıdır.

BULGARİSTAN VİZE BAŞVURUSUNDA KONSOLOSLUĞA ŞAHSEN GİDİLİR Mİ?

Bulgaristan C tipi yani kısa süreli turistik, ticari ya da ziyaretçi  vize başvurularında konsoloslukta şahsen bulunma zorunluluğu olmamaktadır ancak Bulgaristan’ a yapılacak 90 günün üzerinde ziyaretlerde alınması gereken D tipi vize başvuruları için konsolosluklara şahsen müracaat edilmelidir.

BULGARİSTAN KONSOLOSLUĞU PASAPORT RANDEVUSU NERDEN ALINIR?

Bulgaristan Konsolosluğu’ nda pasaportunu güncellemek isteyenler,  Bulgaristan  pasaport randevusu almak zorundadır. Bulgaristan konsolosluğundan yapılacak pasaport işlemleri için randevu online olarak Bulgaristan Konsolosluğu resmi Web siteleri üzerinden ilgili linklere ulaşılarak alınabilir

AB VATANDAŞI İLE EVLİ OLANLAR BULGARİSTAN VİZESİ ALIR MI?

Avrupa Birliği vatandaşı ile evli olanlar,  Bulgaristan’ ı vize ile ziyaret edebilirler. Avrupa Birliği vatandaşı ile evli olan kişiler, Bulgaristan vize işlemlerini prosedürlere uygun olarak gerçekleştirmelidirler.  Ancak bu kişilerden vize harç ücreti alınmamaktadır.

BULGARİSTAN KONSOLOSLUĞU TELEFON NUMARALARI?

Bulgaristan Edirne Konsolosluğu telefon numarası; +90 (284) 214 0617

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği telefon numarası; (0312) 427 51 42

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu telefon numarası; (0212) 281 01 15

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu telefon numarası; (0224) 245 55 00

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosu Kimdir?

Bulgaristan İstanbul başkonsolosu 2020, Angel Angelov’ dur. Angel Angelov, 2006-2009 yılları arasında Edirne Bulgaristan başkonsolosu görevini yürütmüş ve 2014 senesinde Bulgaristan İstanbul başkonsolosu olarak atanmıştır. Angelov, görevini halen sürdürmektedir.

Bulgaristan e-randevu konsolosluktan alınabilir mi?

Bulgaristan turistik amaçlı vize, ticari amaçlı vize, özel amaçlı  (ziayretçi) vize, transit geçiş amaçlı vize işlemleri için randevu sistemi parmak izi kayıtları alınmadığından yoktur, D tipi vize başvuruları ile  pasaport işlemleri ve vatandaşlık işlemleri için Bulgaristan konsolosluklarının yetki verdiği yasal başvuru merkezleri üzerinden randevu talep formu oluşturularak Bulgaristan vizesi e-randevu alınabilmektedir.

KIRMIZI PASAPORTE RANDEVU BULGARİSTAN KONSOLOSLUĞUNDAN NASIL ALINIR?

Bulgaristan Konsolosluğu’ na yapılacak kırmızı pasaport randevu başvurusu online olarak gerçekleştirilebilmektedir.  Kırmızı Pasaport randevusu almak isteyen Bulgar vatandaşları ya da çifte vatandaşlığa sahip olanlar http://www.consulatebg.euadresi üzerinden çevrimiçi uygulama yoluyla kırmızı pasaport randevusuna alabilirler.

cansul.istanbul@mfa.bg adresi üzerinden hangi işlemler gerçekleştirilebilir?

Türkiye İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu’ nun mail adresi cansul.istanbul@mfa.bg’ dir. Mail adresi üzerinden konsolosluık işlemleri ile ilgili iletişime geçilebilir ayrıca psaport işlemleri ile liçna kart işlemlerinde evraklarla Zayavlenie Başvuru Formu taratılarak konsoplosluğun mail adresine gönderilebilir.

Bulgaristan Konsolosluğu’ nun sağladığı hizmetler nelerdir?

Bulgaristan Konsolosluğu ülkemizde yaşayan Bulgar vatandaşlarının ölüm ya da evlilik gibi vatandaşlık işlemlerini yürütür. Bulgaristan vatandaşlığı başvurularını kabul etmek, değerlendirmek ve gerektiğinde Bulgaristan Adalet Bakanlığı’ na iletmekten de sorumludur. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan vize işlemlerinde de başvuruları kabul ederek sonuçlandıran resmi dairedir

Bulgaristan vize başvurumu her yerden yapabilir miyim?

Bulgaristan vize başvurusunda başvuru sahibinin ikamet adresi önemlidir. Başvuru sahibi ikamet adresinin bulunduğu bölge ile ilgilenen Bulgaristan konsolosluklarından birine başvurusunu yapmak durumundadır. Bu nedenle başvuru sahibinin Bulgaristan vize başvurusu yaparken Bulgaristan konsolosluklarının hangisine başvurusunu ileteceğini bilmesi önemlidir.

Bulgaristan vize başvurularında eski pasaport ibrazı şart mıdır?

Bulgaristan vize başvurularında eski pasaportların ibrazı zorunlu değildir ancak konsolosluk başvuruları değerlendirirken konsolosluğun kararında olumlu katkı sağlayacağından eski vize ve pasaportların başvuru sırasında ibrazı başvuru sahibinin yararına olacaktır.

Bulgaristan Liçna Kart başvuru evrakları

Bulgaristan vatandaşlığı kimlik kartı ya da Bulgaristan liçna kartı başvurularında başvuru sahibi zayavlenie isminde başvuru dilekçesi ile güncel olarak çekilmiş 35 x 45 santim boyutlarında biyometrik fotoğrafını ve geçerli ya da güncellenecek olan pasaportu ile ehliyet belgesi, Bulgaristan doğum belgesi ve fotokopilerini ibraz etmelidir.

Emekliler için Bulgaristan D vizesi başvuru evrakları?

Emekliler; Bulgaristan D tipi vize başvurusunda bulunurken en az 2 yıl daha geçerliliği olan bir pasaportu, apostil işlemleri tamamlanmış adli sicil kaydını,  tam tekmil biçimde alınmış nüfus kaydı örneği, güncel bir biyometrik fotoğrafı, Bulgaristan’ da kalınacak evi ait kira kontratı ile ev sahibinin taahhütname belgesini ibraz etmelidir.

Bulgaristan öğrenci vizesi için Bulgaristan’ dan alınacak belgeler nelerdir?

Bulgaristan öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak isteyenlerin Bulgaristan’ dan Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı okul kabul belgesi ya da Bulgaristan’ da öğrenim görülecek olan üniversiteden alınan öğrenci belgesi ayrıca öğrencinin Bulgaristan’ da kalacağı yere ait bilgiler,  ev için kira kontratı, yurt içi yurt belgesi ibraz etmeleri gerekmektedir.

Bulgaristan vize başvurusunda seyahat sigortası ibrazı şart mı?

Bulgaristan vize başvurularında başvuru sahibinin seyahat sağlık sigortası ibraz etmesi zorunludur. Seyahat sağlık sigortasının en az 30 bin euro tazminata sahip olması ve seyahat sağlık sigortası poliçesinin gidiş-dönüş, bütün vize  süresini kapsaması gerektiği unutulmamalıdır.

Bulgaristan transit vize ücreti 2020 ne kadar?

Bulgaristan  transit vize ücreti 2020 konsolosluk harcı 60 Euro’ dur.  Bulgaristan transit vize işlemlerinde başvuru merkezi hizmet bedeli olarak €25 ödenir.  Bulgaristan transit  vizenin VİP hizmet olarak  yapılması durumunda ödenecek ücret 50 Eoru’ dur.  Ayrıca transit vize başvurularında ibraz edilmesi zorunlu olan seyahat sağlık sigortası 3 ay için 30 Euro’ ya yaptırılabilir.

 Bulgaristan kapıda transit vize

Bulgaristan kapıda vize uygulaması yapmamaktadır. Dolayısıyla Bulgaristan transit vize için de kapıda vize uygulaması bulunmamakta ve kapıda transit vize verilmemektedir. Başvuru sahibi tarafından Bulgaristan transit vize yolculuk öncesinde alınmış olmalıdır.

 Bulgaristan transit vizeden kimler muaftır?

Bulgaristan transit vize başvurularından muaf tutulanlar Schengen vizesi olanlar ve  çok girişli Romanya vizesi bulunanlardır. Ayrıca geçerli bir Bulgaristan vizesi sahibi olanlar ve Avrupa Birliği vatandaşları  da Bulgaristan transit vizeden muaftır.

Bulgaristan transit vize türleri?

Bulgaristan transit vize, geri dönüş izninin bulunmadığı tek giriş transit vize,  ülkeye geri dönüş izninin olduğu durumlarda çift giriş transit vize ve ayrıca 6 ay ya da 1 yıllık Bulgaristan multi girişli transit vize olarak alınabilir.

Bulgaristan karayolu transit vizesi için belgeler?

Bulgaristan üzerinden üçüncü bir ülkeye kendi aracıyla karayolu üzerinden seyahat edecek kişilerin araç ruhsatı ve fotokopisini ve aracına ait  uluslararası geçerliliğe sahip yeşil sigortayı , beynelmilel ehliyetini ibraz etmeleri zorunludur.

Bulgaristan transit vize ekşi sözlükte yazılanlar güncel bilgi midir?

Bulgaristan vize türleri ve Bulgaristan transit vize hakkında en güncel ve doğru bilgilere Bulgaristan konsolosluklarından ulaşılabilir . Ekşi Sözlük yorumları üzerinden Bulgaristan transit vize, transit vize başvuruları hakkında güncel ve doğru bilgiye ulaşmak mümkün değildir.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu