Bulgaristan Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

 • Ankara
 • Antalya
 • İzmir
 • İstanbul
 • Gaziantep

Bulgaristan Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Bulgaristan Vize İşlemleri 2021

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Bulgaristan Vize İşlemleri

Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahatleri öncesinde mutlaka vize almak zorundadırlar. Gri ya da siyah pasaport sahipleri 30 güne kadar olan seyahatleri için vize almak zorunda değillerdir. Yeşil pasaport sahipleri ise 6 ay içinde 90 günü aşmayan seyahatleri için vize ibraz etmek zorunda değillerdir.

Bulgaristan Vizesi başvurusunu Bulgaristan Konsolosluğu ya da Bulgaristan Büyükelçiliği’nden yapabilirsiniz. Bulgaristan henüz parmak izi sistemine geçmediğinden dolayı C tipi vize başvurunuzu acenteler üzerinden şahsen başvuru olmadan yönetebilirsiniz. Ancak D Tipi vize başvurularında şahsen başvuru şartı aranmaktadır.

Bulgaristan 2007 yılından bu yana AB (Avrupa Birliği) üyeleri arasında yer almaktadır. Bulgaristan Pasaportuna sahip kişiler AB üyesi ülkelere vizesiz geçiş hakkına sahiptir. Bunun yanı sıra Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a seyahat etme imkânınız bulunmakla birlikte, Bulgaristan seyahatiniz için almış olduğunuz vize ile Schengen Ülkelerini ziyaret edemezsiniz. Bulgaristan Vizesi sadece Bulgaristan için geçerli olan bir vizedir. Bulgaristan seyahatleriniz için başvurabileceğiniz iki vize türü bulunmaktadır. Bunlar:

 • Kısa Süreli Vize (C Tipi): Tedavi, araştırma, kısa süreli eğitim, spor ve kültürel faaliyet gibi amaçlarla yapılacak olan Bulgaristan seyahatleri için geçerli olan vize türüdür. Kısa süreli vizelerin onay süreleri 5 ile 10 gün arasında değişmektedir.
 • Uzun Süreli Vize (D Tipi): Aile Birleşimi, Eğitim (Erasmus), çalışma izni gibi daimi kalıcı olarak yapılacak Bulgaristan seyahatleri için alınması gereken vize türüdür. Uzun süreli vize diğer vize türlerine göre daha uzun süren bir tür olduğundan 30 ile 45 gün arasında onaylanma süresi verilmektedir.
 • Transit Vize (A Tipi): Türkiye’den hareket ederek Bulgaristan üzerinden başka bir ülkeye seyahat amaçlayan kişilerin tercih ettiği vize türüdür.

Bulgaristan Vize İşlemleri 2020 Ücretleri

Bulgaristan Konsolosluğu vize harç ücretleri 2020 yılı için 60 €, işlem merkezi randevu ücreti 25 € olarak belirlenmiştir. Ancak bunlara ek olarak seyahat poliçeniz ve geri kalan evraklarınız için ücret ödemeniz gerekebilmektedir.

Seyahat poliçeleri anlaşacağınız acenteye göre değişiklik göstermekle birlikte 10€ ile 60€ arasında değişiklik gösterebilmektedir. 12 yaş altı çocuklar için vize harç ücreti alınmamakla birlikte cüzi bir miktar işlem ücreti ve acente ücreti ödemeniz gerekebilmektedir. 2020 yılı Bulgaristan Vize ücretleri için yine en detaylı bilgileri danışmanlık hizmeti veren merkezlerden almanız mümkün olacaktır. Vize alamamanız halinde bankaya yatırmış olduğunuz vize harç ücretleri tarafınıza iade edilmemektedir.

Bulgaristan Vize İşlemleri İçin Gerekli Belgeler

Vize işlemleri için hemen hemen her ülkede aynı belgeler istenmektedir. Bulgaristan Vize Başvurusu için gerekli belgeler:

 • Vize Başvuru Formu
 • Pasaport
 • Vize Talep Dilekçesi
 • Biometrik Fotoğraf

Bunlara ek olarak finansal durumunuzu belirten banka hesap dökümü, SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve bankada Bulgaristan seyahatiniz boyunca size yetebilecek ölçüde (en az 5 bin TL) para olduğunu ibra eden belgeler de istenmektedir. Aile ziyaretine gidiyorsanız davetiyenizi, iş seyahatine gidiyorsanız resmi evraklarınızı, seyahat ve sağlık poliçenizi ve gidiş-dönüşünü, kalacağınız oteli belirten evrakların da dosyanızda bulunması gerekmektedir.

Bu evrakların vize randevusu öncesinde mutlaka hazırlanmış olması gerekmektedir. Vize işlemleri için gereken evraklar başvuru yapacağınız vize tipine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebepten ötürü başvuru öncesinde mutlaka bir danışmanlık acentesinden bilgi almanız faydanıza olacaktır. Vize danışmanlık hizmeti almanız halinde yazımız dâhilinde olan Cezayir vizesi gibi tüm işlemlerde yardım alabilirsiniz. Böylelikle bilmediğiniz alanlarda ve bilmediğiniz durumlarda işlemleriniz sizin yerinize kolaylıkla halledilmiş olur. Aynı zamanda konsoloslukların yetki vermiş olduğu seyahat acenteleri ile de bu işlemlerinizi kolaylıkla yürütebilirsiniz.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu